Zdravá záda, zpevnění břicha - a nejen to...

20.12.2019


Nedávno se mě jeden člověk úplně vážně ptal, jestli to "moje" cvičení na míčích k něčemu je. Tenhle člověk sportuje, ale věnuje se posilování, běhu a aktivitám, které mají spíše rychlý a výbušný charakter. Proti tomu je naše cvičení na míčích úplně klidná a neškodná záležitost.

Ale pojďme se společně podívat, jak to s balančním cvičením a jeho přínosem pro nás, vlastně je.

Balance neboli rovnováha. Fyzicky i psychicky se v každodenním životě od ní oddělujeme, máme nepřeberné množství úkolů a povinností, které se snažíme zvládat, často si stěžujeme na rychlé životní tempo a to, že nestíháme. A zkuste se v tomto rozpoložení posadit na míč. A úplně jednoduše zvednout ze země jednu nohu. Většina z vás se neudrží, začnete padat ke straně, zjistíte, že právě tak, jako nemáte zcela pod kontrolou vaše pracovní tempo a nasazení, právě tak vás v tuto chvíli nebude poslouchat ani vaše tělo na míči. Jeden úplně základní přínos tohoto cvičení je tedy i v tom, že nám dokáže rovnat naši nabouranou psychickou rovnováhu a díky soustředění se na pomalé provádění cviků, začneme relaxovat a zklidníme svou mysl.

Ale teď se obrátíme na fyzickou stránku věci. Míče mají velmi všestranné využití a to nejen tím, že nás učí správnému držení těla, udržování rovnováhy a ovládání pravé a levé časti těla, ale zároveň dochází k posilování svalů zad a břicha. U zad je toto posilování velmi důležité, protože naše společnost se věnuje hlavně činnostem v sedě a záda trpí. A na břiše posilujeme díky nepřetržitému udržování rovnováhy i hluboké břišní svaly, které se jinými cviky posilují velice těžko.

A když zvládneme rovnováhu, můžeme na míči přidat více dynamického pohybu, na pomoc si můžeme vzít posilovací gumy, kettelbelly, malé medicimbaly, posilovací gumičky nebo také overbally. A cvičení je hned více pestré a při posilování máme zajištěno i to, že nás míč tzv. nepustí do polohy, kdy bychom si ublížili nebo cvik neprováděli správně.

Toto cvičení je proto velmi všestranné. Mohou s ním začít ti, kteří se pohybu nikdy nevěnovali, ale využít ho mohou i sportovci, jako doplněk k jejich sportovním aktivitám, které bývají často jednostranně zatěžující pro tělo. Na míčích mohou bezpečně cvičit i děti a je vhodné i pro těhotné nebo pro maminky s malými dětmi, protože děti mají krouživé pohyby na míčích rády a maminky je mohou využít jako svoje vlastí dovezené "závaží". Cvičení mohou s klidem využít i lidé po úrazech nebo ti, kteří mají různá pohybová omezení. I tam nám míče pomohu se protáhnout, nedovolit svalům atrofovat a naopak zlepšit si rozsah pohybu popřípadě urychlit regeneraci po úrazu.

Nejdůležitější je vždy najít toho správného trenéra, který se vám bude věnovat, bude dohlížet na správné provedení všech cviků a bude respektovat vaše fyzické možnosti.

Míče mají všestranné využití a udržet si rovnováhu v životě je jedna ze základních věcí, pro naše správné fungování.